Ιστοσελίδα Εκπολιτιστικού-Αθλητικού Συλλόγου Σπάτων-Αρτέμιδος - Volley Ball Team

Χορηγοί

Καιρός

Τελευταία Νέα

Κύπελλο γυναικών: Η Θέτιδα Βούλας στα προημιτελικά

Η Θέτιδα Βούλας κατέκτησε το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου με 3-0 σετ.

08.Φεβ.2023

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του CEV Cup γυναικών

Ο Ολυμπιακός παίζοντας όμορφο βόλεϊ νίκησε για δεύτερη φορά την Ντούκλα Λίμπερετς και πανηγύρισε τη πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του CEV Cup γυναικών.

08.Φεβ.2023

Πρόγραμμα και διαιτητές (10-12/02/2023)

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 10-12 Φεβρουαρίου 2023.

08.Φεβ.2023

Challenge Cup: Με πρωταγωνιστή τον Κόβαρ ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, 3-1 τον Ολυμπιακό

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γίρι Κόβαρ ο Παναθηναϊκός νίκησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup.

08.Φεβ.2023

CEV Cup γυναικών: Στην Τσεχία για να σφραγίσει την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Έχοντας επικρατήσει με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ αύριο (Τετάρτη 8/2, 19:00) στην έδρα της Ντούκλα Λίμπερετς για να βρεθεί στα ημιτελικά του CEV Cup.

24-04-26

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το Βαγγέλη Πανούση ιδιοκτήτη των καταστημάτων Αρτοποιίας, που δραστηριοποιείται στα Σπάτα, για την ευγενική και γενναιόδωρη προσφορά του στο σύλλογό μας, γινόμενος χορηγός του Τμήματος Αγοριών Κ-18.

Στα μέλη μας προτείνουμε να προτιμούν τα καταστήματα της περιοχής μας, τα οποία αναγνωρίζουν την προσπάθειά μας και την υποστηρίζουν έμπρακτα.

Τα καταστήματα ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Αρτοποιείο – Ζαχαροπλαστείο – Φούρνος:

1ο Κατάστημα: Δημάρχου Μπέκα Χρήστου 80 – Σπάτα Αττικής, τηλ.: 2106632248

2ο Κατάστημα: Βασιλέως Παύλου 187 – Σπάτα Αττικής, τηλ.: 21 0663 2918

Μετά την καλή εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό την πρώτη αγωνιστική, ήρθε και η νίκη τη 2η αγωνιστική, εκτός έδρας μάλιστα, με την ομάδα του Α.Ο. Μαρκοπούλου, με σκορ 1-3 σετ (21-25, 26-28, 25-16, 20-25). Συγχαρητήρια στα αγόρια μας και την προπονήτριά μας κ. Αλεξία Στάθη, που διαχειρίστηκε με άψογο τρόπο τα δύσκολα σημεία της διακύμανσης του σκορ. Ντεμπούτο έκαναν σήμερα και δύο νέοι αθλητές μας ο Νικόλας Μαπάκης και ο Σωτήτης Βάντερβιλτ, με θετική παρουσία για το χρόνο που αγωνίστηκαν.

Το ματς κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον των θεατών, που γέμισαν τις κερκίδες και δημιούργησαν μια ζεστή ατμόσφαιρα. Η εικόνα με τις δύο ομάδες να καταβαίνουν πλήρεις, με συνολικά 25 αθλητές στο γήπεδο (12 ΕΑΟΣ και 13 ΑΟΜ), δίνει ελπίδα για το μέλλον του αθλήματος σε ανδρικό επίπεδο. Για το λόγο αυτό αξίζουν συγχαρητήρια στην προσπάθεια και των δύο ομάδων και των ανθρώπων που τις πλαισιώνουν, να γεμίζουν με αθλητές τα γήπεδα του βόλεϊ και θεατές στις κερκίδες. Τον αγώνα παρακολούθησε και ο πρόεδρος της ΕΣΠΑΑΑ Κ. Κώστας Αλαγιάννης, τον οποίο ευχαριστούμε για το εγκάρδιο καλωσόρισμα και τα καλά του λόγια για τις προσπάθειες του Συλλόγου μας, σε όλα τα επίπεδα.

Τελείωσαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους τα αγόρια μας, σε ένα πρωτάθλημα που άρχισε αργά, λόγω covid-19 και σε κάποιες περιπτώσεις φάνταζε ως διαδικαστικού χαρακτήρα. Στριμωγμένες ημερομηνίες ακόμη και εντός της Μεγάλης Εβδομάδος των Παθών του Χριστού. Επίσης πολλοί αγώνες, λόγω ότι κάποιες από τις «μεγάλες ομάδες», δεν μπορούσαν να αγωνιστούν ΣΚ αιτούνταν τη μεταφορά τους εντός της εβδομάδος, γεγονός που αντίκειται στην προκήρυξη του πρωταθλήματος, αλλά αντικειμενικά δημιουργούσε και προβλήματα στη συνοχή, λόγω απουσίας παικτών, με υποχρεώσεις στα μαθήματά τους. Αυτό δεν επισημαίνεται να δικαιολογηθεί οτιδήποτε, καθόσον ο Σύλλογός μας θεωρεί επιτυχία, μόνο και μόνο ότι αυτή η ομάδα συγκροτήθηκε και έλαβε μέρος στο πρωτάθλημα, κόντρα στην έλλειψη προπονητικών ωρών και σε πολλά άλλα. Ελπίζουμε ο πολύπειρος και πάντα επίκαιρος πρόεδρος της ΕΣΠΑΑΑ κ. Κώστας Αλαγιάννης ,στο κομμάτι που του αναλογεί, να δει αυτές τις δυσλειτουργίες και στο μέλλον να μην επαναληφθούν αυτά τα φαινόμενα. Η πρόταση μας, όταν οι ομάδες ξεπερνούν τις δώδεκα, είναι η δημιουργία δύο ομίλων, με κατάταξη και Β΄ φάση όμοια με αυτή των Κοριτσιών.
Ο σχεδιασμός για τη νέα σεζόν άρχισε και ευελπιστούμε το Τμήμα αγοριών να αγωνιστεί στο πρωτάθλημα Κ-18 και σίγουρα στο πρωτάθλημα Κ-14 (4Χ4).
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από το ΔΣ στους αθλητές μας (Περικλή Βλαστέλη αρχηγό, Γιώργο Μαράκη, Τζακρούμ Σίνγκ, Πάνο Μπαλαγιάννη, Γιώργο Γαϊτάνο, Δημήτρη Νησιώτη, Γιάννη Δημητρίου, Πέτρο Χρυσανθόπουλο, Κων/νο Ρουμελειώτη, Βασίλη Βασιλάκη, Σπυράγγελο Γεωργαλή, Νίκο Μπαλαγιάννη, Διονύση Αμπατζόγλου, Σωτήρη Μίχα και Απόστολο Παρτσινέβελο), στους προπονητές μας Μαρία Πλαγιαννάκου και Γιώργο Μπαλαγιάννη και στους γονείς που ακολουθούσαν την ομάδα σε όλους τους αγώνες. Ευχαριστούμε επίσης όλες τις ομάδες, για τη φιλοξενία, στους εκτός έδρας αγώνες.

Πρώτη συμμετοχή με την ομάδα των Αγοριών Κ-17, του Νίκου Μπαλαγιάννη το Σάββατο κόντρα στην ομάδα ΑΟ Νέοι Βύρωνος. Η ομάδα αυξάνεται με νέους αθλητές και γεμίζει αισιοδοξία για ένα καλύτερο μέλλον. Στο αγωνιστικό κομμάτι τα αγόρια μας πάλεψαν στα ίσια το 1ο σετ, το οποίο έχασαν οριακά στο τέλος, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να «πέσουν». Έτσι το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά με σκορ 3-0 σετ (25-20, 25-14, 25-19).

Σε εξ αναβολής αγώνα, τα αγόρια μας υπέκυψαν στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, που βρίσκεται στην 1η θέση, μαζί με την ΑΕΚ, αήττητοι κι έτσι ηττήθηκαν με σκορ 0-3 σετ (9-25, 15-25, 12-25). Στους αθλητές μας και την προπονήτριά τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, αφού κατάφεραν μέσα σε δύο μήνες να στέκονται αξιοπρεπώς απέναντι σε ομάδες μεγαθήρια του ελληνικού βόλεϊ.

Ήττα για τα αγόρια μας στου Παπάγου, σε εξ αναβολής αγώνα με την ομώνυμη ομάδα και σκορ 3-0 σετ (25-9, 25-16, 25-16). Τα αγόρια μας πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν. Επόμενος αγώνας με τον ΠΑΟ στα Σπάτα στις 2/5 και ώρα 16.30. Η ομάδα καλωσόρησε σήμερα με αγωνιστική δράση, το νέο της μέλος Γιώργο Γαϊτάνο. Καλή πορεία Γιώργο στην Οικογένεια του ΕΑΟΣ και στο άθλημα του βόλεϊ. Ευχαριστούμε τη γηπεδούχο ομάδα για τη φιλοξενία ευχόμενοι στην ομάδα κάθε επιτυχία και βεβαίως πάντα παρών στις επάλξεις ο αγαπητός φίλος μας Νίκος Γώγος

Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν τα Αγόρια μας στον αγώνα που είχαν την Κυριακή των Βαΐων στα Σπάτα, με αντίπαλο τη συμπαθέστατη ομάδα της ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004. Το σκορ μαρτυρά την ένταση και την αγωνία του αγώνα, με σκορ 1-3 σετ (25-22, 12-25, 16-25, 25-27). Για μία ακόμη φορά η ομάδα μας δεν κατάφερε να κατέβει με πλήρες σύνθεση λόγω απουσιών, κι έτσι να κλονίζεται η συνοχή της. Στο ρόστερ της ομάδος, θα προστεθούν αυτή τη βδομάδα δύο ακόμη νέα ταλέντα ο Γιώργος Γαιτάνος και ο Νίκος Μπαλαγιάννης. Επόμενο εξ αναβολής ματς το Σάββατο 30/4 με τον ΑΣ Παπάγου.

Μετά από επίπονη προσπάθεια αρκετών χρόνων, ο σύλλογός μας, ο οποίος επί 31 συναπτά έτη προσφέρει στο ελληνικό βόλεϊ με ομάδες και αθλητές, κατάφερε να συγκροτήσει ομάδα Παμπαίδων και να κατέλθει στο αντίστοιχο πρωτάθλημα για την τρέχουσα σεζόν, στο οποίο συμμετέχουν συνολικά δεκατέσσερις ομάδες, μεταξύ αυτών και μεγαθήρια του ελληνικού βόλεϊ όπως η ΑΕΚ, ο ΠΑΟ, ο Πανερυθραικός, η Παλλήνη, ο ΑΟΠ Κηφισιάς, Ο Φοίβος Μελλισίων κ.α.

Τα αγόρια μας μέχρι στιγμής έχουν μία νίκη και αξιοπρεπείς εμφανίσεις, έναντι αυτών των μεγάλων ομάδων. Η ομάδα χτίζει μέρα με τη μέρα, υπό την καθοδήγηση της Μαρίας Πλαγιαννάκου και του Γιώργου Μπαλαγιάννη, αποτελούμενη από δεκατέσσερις αθλητές, από 11 έως 16 ετών.

Η προσπάθεια αυτή του συλλόγου μας δεν πέρασε απαρατήρητη από την ΕΟΠΕ, η οποία μας ενέταξε σε πρόγραμμα προώθησης του αθλήματος στα σχολεία, όπως άλλωστε και τις υπόλοιπες ομάδες αγοριών, ενώ ο προπονητής της προεθνικής κάλεσε για δοκιμές τους Αθλητές μας: Περικλή Βλαστέλη, Γιώργο Μαράκη και Παναγιώτη Μπαλαγιάννη.

Για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια συμμετείχε στο τουρνουά 4Χ4 ηλικίας Κ-14 το Τμήμα Αγοριών του συλλόγου μας, με προπονήτρια τη Μαρία Πλαγιαννάκου. Το τουρνουά προσέφερε την ευκαιρία οι αθλητές μας να μπουν στο κλίμα των αγώνων και της ομαδικότητας. Μπορεί να μην κέρδισαν κανένα αγώνα, κέρδισαν όμως εμπειρία.